BUCHSTABENMUSEUM

BUCHSTABENMUSEUM BERLIN

Drugie życie liter reklamowych.

Muzeum Liternictwa powstało w 2005 roku za sprawą Barbary Dechant, wiedeńskiej projektantki i design’erki. Początkowo zbiory obejmowały jej prywatną kolekcję, z czasem dzięki aktywnej działalności pasjonatów typografii zasoby znacząco się powiększyły tak by na dzień dzisiejszy móc się pochwalić ilością ok. 2000 eksponatów.

Większość z nich to uratowane przed złomowaniem litery przestrzenne, neony i szyldy reklamowe, które straciły rację bytu ze względu na upływający czas oraz zmieniające się trendy we wzornictwie komercyjnym i zastąpienie wysłużonych, ręcznie robionych szyldów nowymi technologiami takimi jak diody LED czy wyświetlacze elektroniczne.. Wiele z nich zdobiło rodzinne sklepy i firmy wpisane w krajobraz miasta tworząc jego integralną i niezbywalną część i wykonane przez miejscowych rzemieślników co dodatkowo łączyło je z historią i charakterem miasta.

Jest więc muzeum nie tylko miejscem wystaw ale również punktem wyjścia dla dialogu o tradycji, historii miejskiej, reklamie i jej języku, typografii, projektowaniu i rzemiośle
Dużą część pracy muzeum oprócz roli ekspozycyjnej, pozyskiwania i składowania stanowi dokumentacja każdego znaku, logo czy litery – ich genezy, użytych materiałów, kroju pisma, wytwórcy itd.


Muzeum posiada kilka wystaw stałych oraz organizowanych czasowo wystaw specjalnych. Jest również specjalna propozycja dla dzieci gdzie mogą one aktywnie uczestniczyć w zajęciach z zakresu liternictwa.
Jako ciekawostkę można dodać fakt posiadania w zbiorach litery E wykonanej z tektury, będącej częścią dekoracji paryskiego kina Le Gammar w filmie Bękarty Wojny, Quentina Tarantino z 2008 roku kręconego w studiu filmowym Babelsberg pod Berlinem.


Muzeum jest projektem non-profit, a dodatkowe środki pozyskuje poprzez wynajem sal i eksponatów na eventy i sesje zdjęciowe.
Od 2016 muzeum znajduje się w Stadtbahnbogen w pobliżu stacji Bellevue w dzielnicy Hansa Mitte .

Zdjęcia ze zbiorów muzeum.