Pomnik „Solidarności”

We the People…

Symbol Solidarności w centrum Warszawy.

Pomnik „Solidarności” w Warszawie został odsłonięty 4 lipca 2021 roku w 32. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku.
Nowy pomnik zaprojektowany został z wykorzystaniem fragmentów muru berlińskiego, który przecięty został napisem „Solidarność”. Współautorem projektu jest Jerzy Janiszewski, twórca oryginalnego logotypu „Solidarności”. Pomnik powstał z inicjatywy Fundacji imienia Ronalda Reagana.

Na pomniku umieszczono dwa cytaty. Pierwszy to słowa prezydenta USA Ronalda Reagana, który mówił: „Żadna broń w światowych arsenałach nie jest tak potężna jak wola i moralna odwaga wolnych mężczyzn i kobiet”. Drugi fragment to cytat Jana Pawła II: „Narodziła się Solidarność. Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy”. Papież wygłosił te słowa 5 czerwca 1999 roku w Sopocie.

Pomnik znajduje się u zbiegu ulic Świętokrzyskiej, Kopernika i Tamka. Monument został dobrze wpisany w okolicę – stał się dominantą placu. Napis „Solidarność” w większej części unosi się nad ziemią i ma miedziano-rdzawy kolor. Wykonany został ze stali kortenowskiej.

Stal kortenowska lub Corten uzyskuje się w specjalnym procesie technologicznym. Materiały cechują się doskonałymi parametrami użytkowymi i są doceniane przez architektów. Łączą w sobie walory wizualne z dużą żywotnością i trwałością. Nie wymagają dodatkowej obróbki powierzchniowej na etapie produkcji, jak i w późniejszej eksploatacji.

Poza świetnymi parametrami technicznymi stal kortenowska ma bardzo atrakcyjną fakturę i barwę, która czyni z niej estetyczne, a zarazem niezwykle designerskie rozwiązanie. Powoduje to, że znaleźć ją można również we wnętrzach jako element wystroju. Jest też używana do budowy rzeźb i pomników. Niesztampowe wrażenie, które uzyskujemy z jej pomocą, z jednej strony intryguje, a z drugiej zachwyca klientów.