A Poetic Alphabet

Douglas and Françoise Kirkland 

Douglas Kirkland to urodzony w Kanadzie amerykański fotograf, który intensywnie pracował w branży modowej i filmowej. Jego prace były wystawiane na całym świecie z niedawną retrospektywą na wystawie MAXXI w Rzymie. Françoise Kirkland jest francuską publicystką i agentką. Francois i Douglas Kirkland są kochankami i partnerami w swojej twórczej podróży od prawie pół wieku.

Alfabet jest źródłem inspiracji dla wielu twórców z przeszłości i teraźniejszości. Od kaligrafii do ręcznie rysowanych liter, nasze znajome abc są często przekształcane ze standardowych krojów pisma w przyciągające wzrok dzieła sztuki. Projekt hollywoodzki fotografa Douglas’a Kirklanda i jego żona Françoise to jedna z prób artystycznej interpretacji standardowego alfabetu w nowatorski sposób. Czerpiąc inspirację z kultowego zestawu alfabetów w stylu Art Deco Erté (stworzonego w latach 1927-1967), duet stworzył oszałamiającą książkę Physical Poetry Alphabet.

Kirkland jest jednym z najbardziej cenionych fotografów portretowych w branży filmowej, pracował przy ponad 150 filmach, w tym 2001: Odyseja kosmiczna, Dźwięki muzyki i Titanic. Podobnie jak Erté, Kirklandowie ponownie wyobrażają sobie 26 liter alfabetu w ludzkiej postaci. Jednak zamiast ręcznie malować każdy projekt, kreatywna para współpracowała z cyrkową artystką i poetką Eriką Lemay, która pozowała przed kamerą. W skład zespołu marzeń wchodzą również legendarna projektantka kostiumów Simone Guidarelli i projektant dekoracji William Thoren.

Alfabet Poezji Fizycznej celebruje film, taniec, poezję, typografię i projektowanie. Każda litera jest pięknie reprezentowana przez dramatyczne pozy, ekstrawaganckie kostiumy i akcesoria. Po wykonaniu zdjęć przez Kirklanda Thoren pracował nad cyfrowym zaaranżowaniem każdej litery w Photoshopie.